Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Garść porad jak bez stresu odstawić dziecko od piersi

Karmienie piersią musi się kiedyś skończyć

Mleko matki to najlepszy posiłek dla dziecka. Dzięki niemu maluch buduje odporność i otrzymuje wszystkie składniki, które są ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. W życiu każdego dziecka przychodzi jednak czas, w którym trzeba już na zawsze pożegnać się z karmieniem piersią. Mleko mamy powinno być wówczas zastąpione pokarmem stałym, a odpowiedni zbilansowany daje maluchowi wszystko to, co potrzebne.

Dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, do ukończenia szóstego miesiąca życia. Po upływie tego czasu, zaleca się rozpoczęcie wprowadzania pokarmów stałych. Mleko mamy zaleca się podawać do ukończenia drugiego roku życia, jednak w tym czasie dziecko otrzymuje go zdecydowanie mniej, niż przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Każde dziecko jest inne. Niektóre łatwiej godzą się z odstawieniem mleka mamy, inne wytrwale walczą o to, aby zatrzymać je przy sobie jak najdłużej. Najważniejsza jest konsekwentność i opanowanie kobiety. Mama powinna starać się postępować w taki sposób, aby odstawienie od piersi wiązało się z jak najmniejszym stresem odczuwanym przez malucha.

Większość osób myśli, że odstawienie od piersi to trudny czas i pewnego rodzaju walka z dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre maluchy same rezygnują z mleka mamy i dają wyraźne sygnały. Jakie? – jeśli Twoje dziecko nie domaga się piersi, w porze posiłku zamiast sięgać rączką w wiadome miejsce, patrzy w stronę lodówki, prawdopodobnie oznacza to, że ma ochotę na inny pokarm. Zrozumiałe jest, iż karmienie piersią jest wyjątkowe i wzmacnia więź mamy i dziecka. Jednak mimo możliwego odczuwania przykrości, powinnaś dać swojemu dziecku szansę na to, aby oswajało się z produktami spożywczymi. Takie sytuacje są normalne, gdy dziecko kończy pierwszy rok życia. Jeśli maluch ma kilka miesięcy i zachowuje się w ten sposób, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jednak samodzielnie podejmujesz decyzję o zakończeniu karmienia piersią, pamiętaj, że masz do tego prawo. Nie warto zwracać uwagi na opinię otoczenia, czy jakiekolwiek inne aspekty. Pamiętaj, że to Twoje dziecko i Twoje piersi, to Ty decydujesz o tym, kiedy zakończyć karmienie piersią. Możliwości jest kilka:

  • Częściowe odstawienie – polega na ograniczeniu karmienia piersią, do na przykład 2 na dobę. Inne posiłki powinny być odpowiednio skomponowane, aby organizm malucha dostawał wszystko to, co potrzebne. To najlepsze rozwiązanie dla mam, które mają czas  i możliwość kilkumiesięcznego odzwyczajania dziecka od piersi. Proces ten bowiem trwa, ale przynajmniej nie wiąże się z ryzykiem ogromnego stresu dziecka.
  • Niespodziewane odstawienie – inaczej nagłe. Niestety wiąże się z ogromną zmianą, która powoduje duży stres dziecka. Nie polecamy tej metody, ale czasami jest konieczna. W życiu zdarzają się różne sytuacje, jeśli nie masz czasu albo możliwości na kilkumiesięczne odstawienie, ta metoda staje się koniecznością.

Jak przygotować dziecko? Jeśli maluch jest w odpowiednim wieku, warto z nim o tym porozmawiać i wytłumaczyć wszystko na spokojnie. Tłumaczenie to jedna z podstaw, bez której prawidłowe wychowanie nie może istnieć. Jeśli dziecko coś rozumie, łatwiej mu przez to przejść. Poza tym, nie można zapominać o miłości i bliskości, która także jest bardzo ważna. Gdy nadchodzi pora karmienia, warto urządzić czas na czułości. To odwróci uwagę dziecka od piersi. W tym czasie należy również oczywiście zaproponować maluchowi inny posiłek. Aby chętnie go spożyło, należy urozmaicać jedzenie i podawać je w ciekawej dla dziecka formie. Ostatnią ważną rzeczą jest unikanie sytuacji, które mogą kojarzyć się z karmieniem. Mowa tutaj na przykład o ubieraniu dekoltów czy braniu dziecka w takiej pozycji, która może kojarzyć się z karmieniem piersią.

Podsumowanie

Każde dziecko musi kiedyś przestać spożywać mleko mamy. To od rodziców zależy, kiedy nadejdzie moment odstawienia od piersi. Najlepszą metodą jest częściowe odstawienie, dzięki któremu dziecko odczuwa najmniej stresu. Jeśli maluch jest w odpowiednim wieku, warto porozmawiać z nim o tym fakcie i wszystko dokładnie wytłumaczyć. Ważne są również urozmaicone i ciekawe posiłki stałe, które dziecko będzie spożywać z chęcią i ciekawością. Pamiętajcie również o czułości, wspólnym spędzaniu czasu i zabawach, aby zastąpić tymi momentami czas karmienia, który do tej pory wzmacniał waszą więź. Aby dziecku było łatwiej, rodzice powinni unikać zachowań, które przypominają o mleku mamy i piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj