Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak radzić sobie z bolesnym ząbkowaniem u dziecka?

Ząbkowanie to naturalny okres w życia każdego dziecko. Jednak przeważnie wiąże się z dodatkowymi problemami, z którymi musi liczyć się rodzic. Zaczyna się między 4 a 7 miesiącem życia i może wykazywać różne objawy. Warto na nie zwrócić uwagę, by zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu i odpowiednio przygotować się na ten czas.

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?

Można wyróżnić kilka podstawowych objawów, które są trudne do przeoczenia. Dadzą one pierwszy sygnał rodzicom, że warto szukać już sposobów na to, jak nieco ulżyć swojej pociesze i jak jej pomóc w tym cięższym czasie.

  • ślinienie – jest to najbardziej podstawowy objaw ząbkowania u dzieci. Pociecha wykazuje tendencję do ślinotoku, przez który często trzeba je przebierać;
  • ciągnięcie się za uszy – jest spowodowane tym, że ból z dziąseł promieniu aż do uszu. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej, by przekonać się, czy przyczyną nie są problemy z uszami;
  • wsadzanie rączek do buzi – początkowo nie musi wiązać się to z ząbkowaniem, a jedynie z poznawaniem swojego działa. Jednak gdy dziecko zaczyna gryźć palce, warto dać mu coś zastępczego;
  • drażliwość – gdy dziecko zaczyna ząbkować, może stać się bardziej zdenerwowane i płaczliwe ze względu na towarzyszący temu ból;
  • brak apetytu
  • czerwone dziąsła
  • widoczne białe kreseczki pod dziąsłami
  • potrzeba bliskości

Jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem u dzieci?

Ząbkowanie to niestety długi i niezbyt przyjemny czas dla dzieci. Czasami zdarza się, że może potrwać parę lat, dlatego rodzice chętnie szukają sposób, które skutecznie pomogą im i ich pociechom przetrwać ten czas.

W tym czasie można korzystać z zimnych gryzaków, które pomogą ukoić ból i zmniejszyć opuchliznę na samych dziąsłach. Trzeba jedynie pamiętać, by nie wsadzać ich do zamrażalki, bo mogą uszkodzić śluzówkę jamy ustnej dziecka.

Drugim sposobem jest po prostu masaż dziąseł podczas ząbkowania dziecka. Można do tego wykorzystać nawet własny palec, ale idealnie nadadzą się do tego specjalnie przygotowane nakładki z wypustkami czy  szczoteczki do dziąseł. Nie wolno jednak robić nic na siłę. Jeśli dziecku nie spodoba się ta metoda, to lepiej ją porzucić i skorzystać z innej.

Istnieją także żele na bolesne ząbkowanie. Można je kupić w każdej aptece. Trzeba jedynie wybrać taki, który jest odpowiedni dla dzieci i nie posiada żadnych składników, które mogłyby mu zaszkodzić.

Jaki gryzak wybrać na czas bolesnego ząbkowania?

Jak zostało już wspomniane, gryzaki to dobra rzecz na czas ząbkowania u dzieci. Dlatego każdy rodzic powinien się w nie zaopatrzyć wcześniej. Na rynku istnieje ich wiele. Wodne, silikonowe, z tkanin. A każdy posiada swoje zastosowanie na odpowiedni czas. Sporo zależy od potrzeb dziecka.

Gryzaki wodne lub żelowe są zalecane, gdy potrzeba chłodnego okładu na dziąsła. Wystarczy wrzucić je do lodówki, a potem schłodzone podać dziecku.

Gryzaki elastyczne są wykonane z silikonu. Często można znaleźć formę smoczków lub biżuterii dla rodziców.

Eko-gryzaki tworzy się z naturalnych materiałów, jak drewno czy kauczuk. Są bezpieczne dla dzieci, a do tego biodegradowalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj