Co dla dziecka do ogrodu? Czyli jak urządzić przydomowy plac zabaw

Ogród to nie tylko możliwość spełnienia dla fanów ogrodnictwa, dodatkowa przestrzeń do imprez i spędzania czasu z bliskimi, ale także świetna perspektywa dla rodzin z dziećmi. Tym, co maluchy uwielbiają najbardziej jest zabawa, a jej najlepszą i najzdrowszą formą jest ta, uprawiana na świeżym powietrzu. Jak stworzyć dziecku miejsce do zabawy w ogrodzie? Co jest potrzebne w przydomowym placu zabaw? – odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zabawa na świeżym powietrzu i jej zalety

Możliwości stworzenia przydomowego placu zabaw jest wiele, a dzięki gotowym produktom jest to niezwykle proste. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma wiele korzyści i wspiera kreowanie dobrych nawyków. Oto największe zalety zabawy na dworze:

 • higiena układu oddechowego i układu krążenia pozostaje na dobrym poziomie,
 • dziecko jest dotlenione,
 • dzięki słońcu i ruchowi mały człowiek funkcjonuje lepiej,
 • ruch sprawia, że dziecko chętniej je a to doskonała wiadomość dla rodziców małych niejadków,
 • aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, to skuteczna walka z cukrzycą czy otyłością,
 • słońce zapewnia witaminę D, która doskonale wpływa na przykład na stan kości czy zębów,
 • rozwój psychofizyczny jest zapewniony.

Zabawa na świeżym powietrzu to szereg zalet, które mają pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie Twojej pociechy.

Przydomowy plac zabaw – co powinno się w nim znaleźć?

Dzięki szerokiej ofercie sklepów, przydomowy plac zabaw może zawierać wiele ciekawych i wpływających na rozwój elementów. To co się w nim znajdzie, zależy głównie od wielkości ogrodu, możliwości finansowych i oczekiwań. Na takim placu zabaw warto umieścić:

 • Piaskownicę – to jeden z podstawowych elementów. Pomysłów na zabawę z piaskiem jest wiele, a kontakt z nim wspiera rozwój kreatywności, wyobraźnię i zdolności manualne. 
 • Domek – nie zajmuje wiele miejsca, a na pewno okaże się źródłem ogromnej radości. Każde dziecko pragnie mieć swoje własne miejsce, w którym może beztrosko spędzać czas na ciekawej zabawie. Jeśli w takim domku dodatkowo umieścicie zabawki, które imitują wyposażenie prawdziwego domu, dziecko zyska nowe, fascynujące możliwości zabawy.
 • Huśtawka – nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubi korzystać z huśtawki. Warto więc umieścić taką w przydomowym placu zabaw.
 • Zjeżdżalnia – to kolejny element, który cieszy się zainteresowaniem najmłodszych. Można kupić podstawowy wariant albo rozbudowany, w którym znajdą się także elementy do bezpiecznej wspinaczki czy ciekawe tunele.
 • Koło pirackie – takie, jak na prawdziwym statku piratów. Moc wyobraźni dziecka jest niesamowita, uwielbiają takie zabawki, które uświetniają kreatywną zabawę. Koło pirackie pozwoli wejść w rolę marynarza, kierownika pokładu czy pirata,
 • Sport – jeśli Twoje dziecko lubi jakiś sport, warto umożliwić mu spełnianie tej pasji. Jeśli masz w domu małego piłkarza albo fana badmintona, warto umieścić w przydomowym placu zabaw bramki i porządną piłkę albo siatkę, paletki i lotkę do badmintona.

Podsumowanie

Przydomowy plac zabaw to marzenie, które jest w głowach wielu dzieci. Jeśli zależy Ci na szczęściu Twojej pociechy, warto stworzyć jej taką przestrzeń. Możliwości są ogromne, dlatego możesz wyposażyć plac zabaw w różne elementy, które sprawią radość Twojemu dziecku. Pamiętaj, że to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale również wiele zalet, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie Twojego dziecka. Poza ciekawymi możliwościami, koniecznie zadbaj również o bezpieczeństwo. Produkty powinny pochodzić z zaufanych miejsc i posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj