Konflikt serologiczny – co to jest? Czy mamy powody do obaw?

Czym jest konflikt serologiczny?

Zdarza się, że mama i dziecko mają inny czynnik Rh, co w konsekwencji może prowadzić do nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Nazywa się to konfliktem serologicznym. W takiej sytuacji organizm matki wytwarza przeciwciała, które są groźne dla płodu. Dotyczy to jednak jedynie ciężarnych z czynnikiem Rh-. Jest on szczególnie niebezpieczny w drugiej ciąży. O możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego powinna wiedzieć każda kobieta, która planuje zostać mamą. Czy można zapobiec konfliktowi serologicznemu? Co zrobić, jeśli wystąpi? Odpowiedź poniżej.

Konflikt serologiczny- czym dokładnie jest?

Konflikt serologiczny dotyczy ciężarnych, które mają czynnik Rh-, a płód dziedziczy po ojcu czynnik Rh+. Dochodzi do niego w momencie kontaktu krwi matki z krwią dziecka. Wtedy organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała (anty-D), które są niebezpieczne dla płodu. Przeciwciała wytworzone przez matkę, atakują krwinki czerwone dziecka i doprowadzają do ich rozpadu. Skutkiem tego może być choroba hemolityczna u dziecka np. w postaci:

  • żółtaczki hemolitycznej- powoduje ją zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi (bilirubina jest wynikiem rozpadu erytrocytów). W konsekwencji może dojść do uszkodzenia mózgu
  • anemii- jest to najłagodniejszy z możliwych skutków konfliktu serologicznego. Charakterystyczne cechy dla anemii to blada skóra oraz powiększona wątroba i śledziona
  • uogólnionego obrzęku płodu- jest to najgroźniejsza forma choroby hemolitycznej. Może ona spowodować zaburzenia krążenia, a nawet śmierć dziecka.

W pierwszej ciąży konflikt serologiczny może wystąpić dopiero w momencie porodu. Jest to spowodowane tym, że w trakcie ciąży krwiobieg ciężarnej i dziecka jest oddzielony barierą łożyskową. Jeśli dojdzie do niego w momencie porodu, to wytworzone przeciwciała zostaną w organizmie kobiety na zawsze. Z tego powodu w przypadku kolejnej ciąży do konfliktu serologicznego może dojść przed rozwiązaniem. Szacuje się, że konflikt serologiczny występuje w co 10 ciąży.

Rozpoznanie konfliktu serologicznego

Na początku ciąży przyszła mama powinna mieć rozpoznaną grupę krwi, czynnik Rh oraz poziom przeciwciał. Jeśli czynnik Rh będzie ujemny, to badanie przeciwciał powinno zostać powtórzone w 28 tygodniu ciąży. Jeśli zostaną zdiagnozowane przeciwciała przeciw płodowi, to badanie to trzeba powtarzać co 4 tygodnie aż do porodu. Bardzo ważne jest także regularne wykonywanie badania USG. Wielu ciężarnym w takiej sytuacji podaje się immunoglobinę anty-D, która zapobiega tworzeniu przeciwciał.

Leczenie konfliktu serologicznego

W łagodnych przypadkach konfliktu serologicznego zdarza się, że leczenie nie jest potrzebne. Jeśli jednak przypadek jest cięższy, to wdraża się leczenie. Jego najczęstsze formy to:

  • podanie dziecku erytopoetyny, która przyspieszy produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów)
  • wewnątrzmaciczne przetaczanie krwi, która nie zawiera antygenu-D co 2-4 tygodnie aż do porody
  • podanie dziecku immunoglobulin, które zniszczą przeciwciała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj