Jak ubierać dziecko na spacer? Kilka praktycznych porad

Gdy pogoda dopisuje, to aż żal nie wybrać się na spacer razem ze swoją pociechą. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba ją odpowiednio przygotować, by wyprawa była do niej prawdziwą przyjemnością. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach, które dotyczą odpowiedniego ubioru dziecka na spacer.

Podstawowe porady na spacer

Przede wszystkim nie liczy się temperatura. Dorośli sami nieraz przekonują się, że 20 stopni w grudniu i 20 stopni w lipcu to nie to samo. Trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki atmosferyczne, które wpływają na odczucia.

Ważne są także indywidualne preferencje danego człowieka. Są ludzie, którzy nawet zimą wychodzą z domu w krótkim rękawie. A inni pod koniec wiosny nie chowają jeszcze swoich zimowych kurtek. W przypadku dzieci jest przecież podobnie.

Jak przygotować dziecko na spacer?

Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które warto stosować niezależnie od pory roku. Dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji swoich błędów.

Ważne jest to, że lepiej ubrać dziecko za cienko niż za grubo. Nie chodzi oczywiście o skrajności, ale o podejście zdroworozsądkowe. Ogólnie hartowanie ma lepsze wpływ niż przegrzanie, które obniża odporność, a w przypadku dzieci może zwiększyć ryzyko śmierci. Poza tym dziecko prędzej da znać rodzicom, że jest mu za zimno niż za gorąco, oraz ma mniejszą zdolność do utraty ciepła poprzez pocenie się.

Warto jednak zakładać maluchowi jedną warstwę więcej niż sobie, gdy chodzi o odczuwalny komfort ciepła. Dotyczy to przede wszystkim noworodków i małych niemowląt, gdy występują niskie temperatury. Większe dzieci rodzic może ubierać tak samo jak siebie.

A jeśli chodzi o sprawdzanie temperatury dziecka, to najwięcej mówi o tym kark. Jest to najlepszy wskaźnik, gdy chodzi o wewnętrzną temperaturę ciała – co wskazuje, czy dziecko jest odpowiednio ubrane.

Czy zabierać czapeczkę na spacer z dzieckiem?

Jak wiadomo czapka ma zapobiegać utracie ciepła przez głowę. Jednak, gdy jest ciepło, to wręcz nie powinno się jej stosować. Jak zawsze trzeba to tego podchodzić trzeźwo, by nie zaszkodzić swojemu dziecku. Gdy temperatura osiągnie przynajmniej 16 stopni, to można już bezpiecznie rezygnować z czapeczki podczas spacerów.

Ubieranie dziecka na cebulkę podczas zmiennej pogody

Chociaż rodzice mają do tego tendencję, to nie jest to zdrowe podejścia. Przy temperaturze 18-22 stopni można pozwolić swojemu maluchowi na wyjście z domu w body z długim rękawem oraz spodniach. Ubieranie go na cebulkę może doprowadzić do przegrzania. A jak zostało wspomniane wyżej, nie jest to dla niego zdrowe.

Jak ubrać dziecko do chusty na spacer?

Coraz więcej rodziców decyduje się na noszenie swojej pociechy w chuście. Warto zatem także wiedzieć, jak wtedy ubrać dziecko. Nie zaleca się bowiem zakładania ubrań z zamkniętą stopą, bo podczas podwijania miednicy może dojść do naciągnięcia ubranka i nienaturalnego ułożenia stopy dziecka. Najlepiej zatem zdecydować się na spodenki i skarpetki lub buciki. Poza tym sama chusta jest taktowana jako dodatkowa warstwa odzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj