Sposób na niejadka – czyli jak urozmaicić posiłek, by dziecko jadło z chęcią

Zmora rodziców

Rodzicielstwo to wiele radości, wyzwań, ale również trudu. Jednym z największych problemów, z jakimi spotykają się rodzice jest sytuacja, gdy dziecko nie chce jeść albo je tylko określone produkty, które tworzą bardzo małą grupę. To tworzy trudną sytuację. Mowa tutaj nie tylko o konieczności podjęcia wysiłku, jakim jest dopasowanie potraw do dziecka, ale również obawa o to, czy pociecha otrzymuje wszystkie niezbędne składniki, które umożliwiają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem, na pewno zadajesz sobie pytanie: dlaczego moje dziecko nie chce jeść? – przyczyn takiego obrazu sytuacji może być kilka, najczęściej są to:

  • Kwestie psychologiczne – jeśli atmosfera podczas spożywania posiłków nie jest odpowiednia, maluch może zniechęcić się do jedzenia. Pamiętaj, aby podczas wspólnego jedzenia nie zmuszać dziecka do spożywania produktów, na które nie ma ochoty. Nie warto również nakazywać mu, aby zjadł wszystko to, co znajduje się na talerzu. Zadbajcie o rodzinną atmosferę, niech każdy usiądzie przy stole a rozmowa będzie lekka i przyjemna. Nie obarczajcie dziecka problemami dorosłych.
  • Nawyki żywieniowe – dzieci naśladują dorosłych, to rodzice są dla nich pierwszym i najważniejszym wzorem. Nie uczcie więc swojej pociechy, że chipsy czy inne słodycze są zdrowe, nie spożywajcie ich przed posiłkiem. Dziecko obserwuje i wyciąga swoje wnioski, dawajcie więc dobry przykład.
  • Zaburzenia układu pokarmowego – niestety także najmłodsi są na nie narażeni. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, odpowiednia diagnoza i leczenie.
  • Nietolerancje pokarmowe – również wymagają leczenia i wizyty u specjalisty.

Jak przekonać dziecko do jedzenia?

Jeśli wiesz już, jaka jest przyczyna braku chęci do jedzenia ze strony Twojej pociechy, warto podjąć kroki, które zachęcą je do jedzenia. W tej kwestii warto stawiać na urozmaicone posiłki, które będą atrakcyjne dla dziecka. Pamiętaj jednak, aby do niczego nie zmuszać. Każdy ma prawo nie mieć na coś ochoty albo zwyczajnie nie lubić niektórych produktów. Urozmaicanie posiłków, polega na proponowaniu różnych zestawów dań i ich form, aby dziecko chociażby z ciekawości, chciało ich spróbować. Na talerzu warto umieścić kolorową sałatkę, czy rybę, która jest ukryta w postaci pysznego sosu. Nie bójcie się nowych przepisów, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Niech dziecko ma szansę na próbowanie różnych dań, na pewno w końcu przekona się, że jedzenie jest nie tylko potrzebne, ale również fajne i dobre. Przydatne w urozmaicaniu mogą być także specjalne produkty, które znajdziesz w każdym supermarkecie. Na przykład makaron w kształcie literek albo ulubionych postaci z bajek, może zachęcić malucha do spożycia rosołu.

Warto angażować dziecko w przygotowywanie posiłków, pozwalać  mu na podejmowanie decyzji. Oczywiście wszystko musi być dostosowane do wieku i możliwości dziecka, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Przygotowanie kanapek czy sałatki może być ciekawe. To doskonały sposób na oswajanie dziecka z jedzeniem i przekonywanie go, że może być fajne.

Ważne jest również to, aby dziecko miało łatwy i stały dostęp do jedzenia. Jeśli na przykład chcesz, aby jadło więcej owoców, postaw miskę z tym produktem w widocznym miejscu i proponuj dziecku, aby spróbowało. Jeśli taka forma nie jest dla niego atrakcyjna, spróbuj inaczej. Można przecież przygotować pyszny owocowy albo nawet warzywno-owocowy koktajl. To bomby witaminowe, które są naprawdę smaczne.

Podsumowanie

Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice mają niełatwe zadanie. Warto wspierać je i urozmaicać posiłki. Poza tym zadbajcie także o przekazywanie prawidłowych wzorców i dobrą atmosferę przy stole. To z pewnością zachęci dziecko do jedzenia. Jeśli żadne z wyżej wymienionych pomysłów nie są skuteczne, warto wybrać się na wizytę do lekarza. Być może problemy dziecka są spowodowane czynnikami, które wymagają leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj