Jaki rozmiar ubrań dla noworodka i jakie ubranka przydadzą się na początek? Zakupowy poradnik

Jakie ubranka dla noworodka kupić na początek? Zakupowy poradnik

Osoby, które spodziewają się pierwszego dziecka, mają wiele wątpliwości przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka. Sporo problemów szczególnie przysparza kupienie dziecku ubranek. Rodzice zastanawiają się, jakie rozmiary wybrać na początek, ile sztuk danego ubranka kupić, jakie tkaniny będą najbezpieczniejsze. Nic dziwnego- kupienie odpowiednich ubranek dla niemowlaka wcale nie jest zbyt proste. Poniżej znajdziecie zakupowy poradnik, który rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i ułatwi zakupy.

Rozmiar ubranek dla noworodka

W przypadku ubranek to właśnie rozmiar jest najbardziej problematyczną kwestią, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie duże urodzi się dziecko. Można sobie pomóc, patrząc na swój wzrost- jeśli razem z partnerem należycie do raczej niskich osób, to Wasze dziecko raczej nie będzie zbyt wysokie. Pomocna będzie także znajomość Waszej wagi i wzrostu urodzeniowego. Jednak te sposoby nie pozwolą nam dokładnie określić rozmiaru, więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie dwóch rozmiarów ubranek. Rekomenduje się rozmiary 56 cm oraz 62 cm- to właśnie one najczęściej pasują na noworodki.

Problematyczny jest także rozmiar czapeczki dla noworodka, ponieważ rozmiarówka jest bardzo szeroka (rozmiary 36-57). Na początku najlepiej jest kupić jedną czapeczkę w najmniejszym rozmiarze (36), a po porodzie zmierzyć główkę dziecka i dokupić czapeczkę we właściwym rozmiarze. Należy pamiętać, że czapeczka zimowa powinna być o rozmiar większa.

Ile czego kupić?

Pamiętajmy, że na samym początku nie potrzebujemy zbyt dużej ilości ubranek, ponieważ noworodki bardzo szybko z nich wyrastają. Na sam początek warto się zaopatrzyć w:

  • Body z długim rękawem (5-7 sztuk)
  • Body z krótkim rękawem (3-4 sztuki)
  • Pajacyki (3-4 sztuki)
  • Śpiochy (2-3 sztuki)
  • Kaftaniki (2-3 sztuki)
  • Skarpetki (5-6 sztuk)
  • Rajstopy (2-3 sztuki)
  • Rękawiczki niedrapki (2 sztuki)
  • Czapeczki (2-3 sztuki)

Są to najbardziej podstawowe ubranka dla dzieci. Należy także uwzględnić porę roku, w której urodzi się dziecko. Zimą trzeba także zakupić np. kombinezon, bluzę czy cieplejszą czapkę. Warto zaopatrzyć się także w jedno bardziej wyjściowe ubranko.

Jakie tkaniny wybierać?

Ubranka dla noworodków powinny być wykonane przede wszystkim z bawełny. Jest to najlepszy surowiec, ponieważ jest przewiewny i miękki. Dla noworodków najlepiej jest wybierać ubranka, w których składzie znajduje się bawełna bez dodatków, ponieważ wtedy będzie możliwe pranie w wyższych temperaturach. 

Przy wyborze tkaniny warto zwrócić uwagę, czy w naszej rodzinie występowały alergie lub podrażnienia spowodowane ubraniami. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, dlatego w takich sytuacjach warto wybrać ubranka z bawełny organicznej- jest to rodzaj bawełny wolny od substancji chemicznych, dlatego jest zalecany alergikom. 

Dobre dla skóry noworodka będą także ubranka z tkanin bambusowych lub z ich dodatkiem. Są one bardzo delikatne, a przy tym mają właściwości bakteriobójcze. Poleca się je alergikom oraz wcześniakom. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj