Zabawki manipulacyjne – czym się charakteryzują? Jak zrobić takie zabawki w domu?

Rozwój dziecka jest bardzo ważny. Obecnie rodzice mają ogrom możliwości, by go wspomagać, poprawiać i dawać swoim dzieciom nowe zabawki, które nie tylko staną się dobrą rozrywką, ale także przydadzą się podczas nauki i poznawania świata.

Dziecięca ciekawość świata a zabawki manipulacyjne

Maluchy mają w sobie niezaspokojoną ciekawość świata. Chciałyby wszystko odkrywać, poznawać, doświadczać. I to bez względu na to, czy mają przed sobą nową zabawkę, czy gorące żelazko. Świat jest dla nich jednym wielkim placem zabaw. Jednak nie wszystko jest dla nich bezpieczne i dlatego rodzice powinni dbać o chowanie przed dziećmi tego, co może im zaszkodzić. A czym można zastąpić takie przedmioty? Oczywiście zabawkami manipulacyjnymi, które pomogą w rozwoju i nauce.

Dlaczego warto postawić na zabawki manipulacyjne?

Takie zabawki sensoryczne są dla dzieci dobrym wypełniaczem czasu. Dzięki temu maluch może w bezpiecznych warunkach przeprowadzać własne eksperymenty na przedmiotach, które nie zrobią mu najmniejszej krzywdy. Tutaj coś przekręci, tu pociągnie, przesunie… Nie ma przecież nic lepszego niż zabawa połączona z nauką.

Zabawki manipulacyjne mogą być dobrym pomysłem, gdy chodzi o samodzielną zabawkę dzieci. Jednak nieraz pewnie chętnie wciągną w to rodziców i pokażą im, jak wiele same odkryły.

Poza tym mają też dodatkowe zalety:

  • oddziałują na wszystkie zmysły,
  • przydają się przez wiele lat,
  • pozwalają na uwalnianie emocji,
  • zaspokajają ciekawość,
  • zachęcają do odkrywania świata,
  • rozwijają samodzielność,
  • poprawiają koordynację ręka-oko,
  • ćwiczą koncentrację,
  • uczą zrozumienia powiązań między akcją a reakcją.

Tablica manipulacyjne, czyli nowy trend wśród zabawek sensorycznych

Ostatnio bardzo popularna stała się tablica manipulacyjna. Jest to plansza wyposażona w różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, które rodzice przeważnie usuwają z drogi swojego dziecka, by nie zrobiło sobie krzywdy lub ich nie zniszczyło. Jednak w przypadku tablicy nie trzeba się o to obawiać. Jest stworzona właśnie w taki sposób, że dziecko może się bezpiecznie uczyć i rozwijać zdolności manualne.

Jak samodzielnie przygotować zabawki manipulacyjne?

Można zacząć właśnie od tablicy manipulacyjnej. Nie potrzeba do niej wiele. Wystarczy trochę czasu i chęci oraz nieco kreatywności. Najważniejsze jest podstawa. Chodzi o to, by była stabilna, wyszlifowana, dzięki czemu nie będzie stanowić zagrożenia dla dziecka. Można ją wykonać z różnego rodzaju drewnianych płyt, jakie łatwo znaleźć w domu.

Kolejny krok to wybranie elementów do tablicy manipulacyjnej. Przydadzą się kołatki, włączniki światła, łańcuchy, kółeczka, śrubki, a także kable, sznurówki, klucze i inne tego typu przedmioty. Wystarczy je przytwierdzić do tablicy z wykorzystaniem mocnego kleju, a potem samą płytę umieścić w pozycji pionowej, dzięki czemu dziecko będzie mogło przed nią stanąć i z niej skorzystać.

Jak zawsze własnoręczne prezenty będą cieszyć dłużej. A do tego można samemu zadecydować, co jeszcze umieści się na tablicy dla swojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj