Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, raczkować i chodzić?

Dziecko przez pierwsze miesiące swojego życia uczy się bardzo wielu nowych umiejętności. Przybiera na masie, uczy się, jak siadać, raczkować, chodzić. W każdy ten krok jest kamieniem milowym w jego rozwoju. Warto zatem wiedzieć, jak to wygląda i jak wspomóc jego rozwój w tym czasie.

Jak wyglądają kolejne etapy?

Już na początku swojego życia, w 2-3 miesiącu, niewolę podejmuje pierwsze próby utrzymania prosto głowy. Nie minie pół roku, gdy spróbuje usiąść, a od tego już niedaleko do raczkowania. Po kolejnych trzech miesiącach będzie próbowało utrzymać pozycję pionową z pomocą rodzica, a zanim ukończy rok postawi w końcu swój pierwszy krok. Oczywiście wszystko będzie dziać się w swoim czasie i warto nie zmuszać pociechy do niczego.

Gdy dziecko uczy się siadać

Przeważnie dzieci uczą się siadać między 4. a 7. miesiącem życia. Jednak sporo zależy od samego dziecka. W końcu nie jest to prosta umiejętność i nie każdy tak samo łatwo się jej uczy. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, a także siły mięśniowej.

Na samym początku siadania dziecku przyda się mała pomoc ze strony rodzica, a także podparcie, który zapewni mu np. fotelik. Dzięki temu się nie przewróci i nie będzie narażone na żadne urazy. Dopiero po ukończeniu 9. miesiąca życia maluch nie będzie już potrzebował dodatkowego oparcia przy siedzeniu.

Nie można lekceważyć też tego, gdy dziecko za długo nie chce nawet podjąć próby siadania. Gdy zbliża sie 10-11. miesiąc życia, to warto skonsultować się z neurologiem i dowiedzieć się, czy nie będzie konieczna odpowiednia rehabilitacja, która ma celu pomóc dzieciom z opóźnieniem rozwojowym.

Nauka raczkowania dziecka

Gdy dziecko zaczyna raczkować, trudno za nim nadążyć. Zanim jednak do tego dojdzie, maluch podejmie nieco inne próby, a mianowicie turlania i pełzanie, co jest zaczątkiem jego prób przemieszczania się po domu. Przeważnie wtedy podnosi główkę i tułów, a nóżki wciąga pod siebie. Dzieje się to mniej więcej w 9. miesiącu, choć niektóre pociechy o wiele szybciej uczą się tej umiejętności.

Jest to ważny etap w życiu, w którym dziecko ćwiczy nie tylko mięśnie, ale także i umysł. To też pierwszy krok ku temu, by zacząć odkrywać świat z zupełnie innej perspektywy. Maluch uczy się orientacji w terenie, oceniania odległości, kształtuje naturalną krzywiznę kręgosłupa i wzmacnia układ mięśniowy.

A do tego dba o swój umysł. Skoordynowana naprzemienność ruchu wpływa na tworzenie się nowych połączeń między półkulami mózgu.

Pierwsze kroki dziecka

Jeśli mowa już o chodzeniu, to pierwsze kroki pojawiają się w 10. miesiącu życia. Jednak rodzice nie powinni się niepokoić nawet, gdy dopiero w kolejnych miesiącach maluch podejmie pierwsze próby wstawania i chodzenia w dorosły sposób. Warto jednak zabezpieczyć się zawczasu i wyeliminować wszelkie ostre krawędzie w domu, a do tego usunąć z zasięgu małych rączek niebezpieczne przedmioty.

Podczas nauki chodzenia przydadzą się poślizgowe skarpetki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko poruszało się boso.


A jeśli Twoje dziecko chodzi już samodzielnie, koniecznie sprawdź nasz ranking rowerków biegowych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj