Badania prenatalne – kiedy można poznać płeć dziecka i jakie choroby pomogą wykluczyć?

Moment, w którym przyszli rodzice dowiadują się o ciąży, jest bardzo ważny i wzruszający. To również chwila, od której dziecko i jego dobro a także bezpieczeństwo stają się najważniejsze. Rodzice starają się dbać o dobry rozwój malucha już od pierwszych chwil. Przyszła mama dba o siebie, a przyszły tata uczestniczy w przygotowaniach do porodu. Po drodze trzeba jeszcze wykonać szereg ważnych badań, jedne z nich to badania prenatalne.

Badania prenatalne – czym są i kiedy je wykonać?

Badania prenatalne mogą zostać wykonane u każdej ciężarnej kobiety. W pewnych przypadkach okazują się jednak koniecznością. Kobiety, które zaszły w ciąże po 35 roku życia, bezwzględnie powinny zdecydować się na ich wykonanie. Również gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, iż dziecko może urodzić się z wadą genetyczną, należy wykonać badania prenatalne. Są dwa typy tych badań: inwazyjne i nieinwazyjne.

Badania nieinwazyjne nie ingerują w organizm przyszłej mamy ani malucha. Najważniejszą zaletą jest to, iż podczas ich wykonywania nie trzeba martwić się o jakiekolwiek ryzyko i powikłania. W skład tych badań wchodzi USG genetyczne, które najczęściej wykonuje się pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży. Kolejnym badaniem tego rodzaju jest test podwójny PAPP-A, a także test SANCO.

Inwazyjne badania prenatalne budzą zazwyczaj obawy i niepewność przyszłych rodziców. Czasami jednak warto je wykonać. Budzą obawy dlatego, że ich wykonanie rodzi konieczność pobrania materiału z jamy brzusznej przyszłej mamy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż medycyna wciąż się rozwija. Nowe technologie i wiedza pozwalają stworzyć bezpieczne warunki, a ryzyko powikłań jest niewielkie. W skład inwazyjnych badań prenatalnych wchodzi amniopunkcja.

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Każda ciąża jest inna, jednak w każdej mogą wydarzyć się jakieś nieprawidłowości. Badania prenatalne z pewnością warto wykonać, dzięki nim można dowiedzieć się wielu ważnych informacji. Tak na przykład dzięki USG genetycznemu, które jest badaniem nieinwazyjnym, można potwierdzić albo wykluczyć różne choroby. Mowa tutaj o zespole Downa, Edwardsa, Pataua, wadzie cewy nerwowej czy rozszczepie podniebienia. Test podwójny PAPP-A , jest bardzo skuteczny. Jego wykonanie polega na użyciu ultrasonografu i dokładnej analizie krwi matki. Pozwalają potwierdzić albo wykluczyć prawdopodobieństwo pojawienia się wcześniej wymienionych wad. Test SANCO pozwala zbadać DNA płodu, które znajduje się w osoczu krwi ciężarnej. Dzięki niemu można potwierdzić albo wykluczyć prawdopodobieństwo pojawienia się chorób i wad genetycznych. Dzięki badaniu USG można również poznać płeć dziecka, już w 20 tygodniu ciąży.

Amniopunkcja, czyli badanie inwazyjne, odbywa się poprzez wykonanie wkłucia powłoki brzusznej kobiety. Jest to niewielkie wkłucie, przez które wprowadza się igłę i pobiera kilkanaście mililitrów wód płodowych. Dzięki rozmnożeniu komórek płodu w warunkach laboratoryjnych, możliwe jest określenie kariotypu dziecka. To pozwala na badanie i analizę struktury zestawu chromosomów.

Dzięki badaniom prenatalnym można sprawdzić, czy zdrowie dziecka jest na dobrym poziomie, poznać jego płeć oraz wykluczyć albo potwierdzić choroby i wady genetyczne. To bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach leczenie można rozpocząć jeszcze przed narodzinami malucha. To sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo zakończenia leczenia sukcesem. Dziecko zyskuje więc szansę na to, że jego życie będzie wyglądało normalnie albo chociaż będzie bardziej komfortowe. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że maluch jest chory, jest to także szansa dla rodziców. Mogą oni bowiem odpowiednio przygotować się na nowy tryb życia, nowe wyzwania i okoliczności. Badania prenatalne to ogromna szansa, warto je wykonywać.

Podsumowanie

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko urodziło się zdrowe. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Na pewno warto wykonać badania prenatalne, dzięki którym można dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia malucha. To pozwoli na wykluczenie chorób i wad genetycznych, a w przypadku ich potwierdzenia na odpowiednie przygotowania. W niektórych przypadkach można rozpocząć leczenie jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki nowoczesnym technologiom badania są wysoce skuteczne i niosą ze sobą małe ryzyko powikłań. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj