Jak oduczyć dziecko używania smoczka? Kilka sprawdzonych sposobów

Rozstanie ze smoczkiem jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć dla… rodziców. Tak, tak! To rodzicie najczęściej bardziej emocjonalnie podchodzą do takich trudnych momentów, niż dziecko. Tak naprawdę proces oduczenia dziecka ssania smoczka możesz przejść bardzo szybko i bezboleśnie. 

Sposób I – Zniszczenie smoczka

Dziecko ssie smoczek, ponieważ jest do dla niego przyjemne uczucie. Wystarczy to uczucie zepsuć – można zrobić małą dziurkę przez którą do środka dostanie się powietrze lub po prostu odciąć końcówkę. Gdy używanie smoczka nie będzie przyjemne dla dziecka, samo go wyrzuci.

Sposób II – Zapomnij smoczka

Zapomnieć smoczka można choćby na wakacje czy krótką wycieczkę. Gdy dziecko o niego poprosi, złap się za głowę i powiedz „o  jejku! Smoczek został w domu”. Można też zrobić odwrotnie – zostawić smoczek u babci, lub jakiejś cioci i zorientować się dopiero w domu. Wtedy można przekonać dziecko, że zabierzecie smoczek przy następnych odwiedzinach. Bardzo prawdopodobne jest, że dziecko zapomni, a nawet jeśli nie – babcia czy ciocia może opowiedzieć historyjkę o małym misiu, który poprosił o smoczek dla swojego misiowego synka i ta musiała mu go oddać. Przecież nikt nie chce by pluszowe misie były smutne.

Sposób III – Zrób ze smoczka prezent

Wiadomo, że z używanego smoczka to żaden prezent i raczej nikt naprawdę by tego nie zrobił. Dziecko jednak tego nie wie. Można je więc bardzo łatwo przekonać, że mały dzidziuś, który pojawił się w rodzinie, lub nawet mały jelonek z ulubionej bajeczki potrzebuje tego smoczka bardziej. Warto nawet zapakować smoczek w kolorowy papier, wyposażyć go w kokardkę i zanieść na pocztę, by historia pożegnania ze smoczkiem była bardziej doniosła, a mały odważny obywatel poczuł się ważny – przecież to on oddaje swój smoczek komuś, kto bardziej go potrzebuje. 

Sposób IV – Zgub go

Pewnie nie raz w złości na wszystkich członków rodziny, dziecko wyrzuciło smoczek za łóżeczko, kanapę lub za wózek. To idealny moment do wykorzystania sytuacji – wystarczy, że będziesz udawać, że nie możesz smoczka znaleźć. W trakcie spaceru można powiedzieć, że zgubiony smoczek na pewno znalazło jakieś inne dziecko, dlatego już go nie ma. 

Sposób V – Przehandluj smoczek

Sposób na pozbycie się smoczka podczas zakupów. Na pewno nie raz dziecko wzięło do ręki ciasteczka, soczek, czy cokolwiek innego, a rodzic uległ i kupił, bo dlaczego nie. Tutaj pojawia się przestrzeń na małą intrygę. Powiedz, że owszem – możesz wziąć ulubiony soczek, ale nie masz już pieniążków. Jeśli jednak bardzo chce, może zapłacić za soczek swoim smoczkiem. Pani ekspedientka na pewno zrozumie sytuację i będzie współpracować przy „transakcji”. 

Sposób VI – Dla nieustępliwych

Gdy żaden sposób nie chce działać, pozostają stare i najbardziej sprawdzone. Wysmaruj smoczek czymś, czego dziecko bardzo nie lubi – ketchupem, musztardą, zanurz go w słonej wodzie lub czymś bardzo gorzkim. Tak mała ilość czegoś niedobrego na pewno nie zaszkodzi, a sposób ten był używany od lat, więc o jego skuteczności mogą poświadczyć miliony. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj