Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Garść praktycznych porad

Nauka tabliczki mnożenia jest dla dziecka, ale także często dla rodzica, jednym z największych koszmarów szkolnych. Zajmuje mnóstwo czasu i kosztuje sporo nerwów, a bardzo często dziecko zapomina jej już po okresie wakacji. Jak więc nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, tak by obyło się bez niepotrzebnych awantur i aby została w głowie dziecka na dłużej?

Tabliczka mnożenia.. wszędzie

Pewnie kojarzysz sposób nauki czytania, polegający na przyklejaniu do różnych elementów w domu karteczek z podpisem, tak aby dziecko szybciej nauczyło się czytać. Uczy się wtedy głównie dzięki temu, że ma kontakt z literkami i wyrazami przez cały czas. Podobnie można zrobić z tabliczką mnożenia. Karteczki z działaniami, poprzyklejane w różnych miejscach sprawią, że dziecko się z nimi oswoi, a pamięć wzrokowa sprawi, że łatwiej je zapamięta.

Nauka w praktyce

Dużo łatwiej zapamiętuje się informacje, jeśli są one połączone z jakimś praktycznym działaniem. Nauka tabliczki mnożenia nie musi więc polegać tylko na pamięciowym wkuwaniu działań. Dużo lepszym sposobem jest faktyczne udowodnienie dziecku, że 7×8 to naprawdę 56. Jak to zrobić? Przygotuj dziesięć pudełeczek i 100 różnych niewielkich elementów – klocków, piłeczek, koralików lub czegokolwiek innego. Pierwsze liczba działania, które przyjmiemy sobie jako przykład, czyli 7×8, to 7. Bierzemy więc siedem pudełeczek. 8 to liczba naszych np. koralików. Teraz dziecko do każdego pudełeczka musi wsadzić po osiem koralików. Mamy więc siedem pudełeczek, po osiem koralików w każdym, czyli działanie 7×8. Czas więc na poproszenie dziecka, aby policzyło ile dokładnie tych koralików jest, gdy już policzy, okaże się, że 56. To, że musiało wykonać tak dużo czynności, sprawi, że łatwiej zapamięta działanie na przyszłość. 

Fiszki

Kojarzą się tylko z nauką języków, ale można je łatwo wykorzystać do nauki tabliczki mnożenia. Na jednej stronie karteczki piszemy działanie, na drugiej wynik. W ten sposób dziecko bardzo łatwo może sprawdzić czy dobrze, czy źle wykonało działanie. Dobrze wykonane działania odkładamy na jedną kupkę karteczek, źle wykonane na drugą. Tę ze źle wykonanymi działaniami dziecko wykonuje po raz kolejny, tak aby jak największa liczba działań została wykonana poprawnie.

Gry matematyczne

Wspólna gra jest świetnym sposobem nie tylko na spędzenie wolnego czasu, ale także na naukę. Tabliczki mnożenia można nauczyć się dzięki grze podobnej do domina. Domino polega na tym, że dopasowujemy do siebie kolejne karty, tak aby te które się ze sobą spotykają miały taką samą liczbę kółeczek. W matematycznym dominie jest podobnie, ale zamiast kółeczek mamy działania – a na innej karcie wynik. Dopasowujemy wynik do działania, a po drugiej stronie karty czeka już kolejne działanie. 

Trening czyni mistrza, czyli trenuj tabliczkę mnożenia codziennie

Bynajmniej nie chodzi tutaj o robieniu dziecku codzienne testu, czy kartkówki z tabliczki mnożenia. Można mu jednak zadawać pytania w formie zagadek, które będą miały w sobie element działania, na przykład:

  • Na tym parkingu jest 9 samochodów, a w każdym z nich jest 5 miejsc. Ile osób mogło przyjechać na zakupy?
  • Mamy 5 półek w piwnicy i na każdej stoi 5 pudełek. Ile pudełek mamy w naszej piwnicy?
  • Do jednego słoika wejdzie 5 startych jabłek, a mam 8 słoików. Ile jabłek muszę zetrzeć?
  • Twój brat zużywa 9 pieluszek dziennie, ile pieluszek muszę kupić na cały tydzień?
  • Jeśli mamy w domu 6 pokoi i w każdym są 4 gniazdka elektryczne, to ile gniazdek mamy w domu?

Zobacz także, jaki jest najlepszy globus interaktywny: https://hiperceny.pl/ranking-top-10-najlepszy-globus-interaktywny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj